pátek 23. ledna 2015

Ilenge a Kisa II

Před náma je druhé kolo návštěv partnerských škol, abychom dohlédli na prováděné práce. Ráno jsme ale nejdříve museli zajet do obchodu, kde jsme nakupovali věci pro školku v Mahangu. Při našem větším nákupu jsme si přibrali i tašku, která nám nepatřila. Pak jsme se divili, co jsme to v autě našli. Takže jsme ji zajeli vyměnit za to, co jsme tam naopak nechali :-). Taky jsme byli na úřadě urgovat další papír, který je potřeba k tomu, aby naši tři sirotci v Mahangu mohli konečně začít chodit na střední školu. Podle svého původního bydliště spadají totiž do jiné školy (sirotčinci je však nejblíže Jakaya). Získat tento papír je možná těžší než si změnit jméno a studovat jako někdo jiný, což se docela běžně stávalo a stává. V budoucnu to údajně už nebude možné, protože začíná centrální registrace obyvatel. Tentokrát jsme papír nezískali, ale snad se nám to další den podaří.

Ilenge

První zastávkou bylo Ilenge. Dá se říct, že je to již tradicí, že v Ilenge je vše v pořádku a vše běží podle dohody. Stěny budoucí budovy školy pomalu rostou. Ve škole jsme převzali dopisy pro jejich dárce - pana Václava Zydera a ZŠ Dobratice - spolu s mnohými díky a pozdravy pro ně a taky dalšími banány a kukuřicí. Protože jsme chtěli více poznat život zdejších dětí, vydali jsme se spolu s ředitelem školy do vesnice. Jsou to spíše samostatné malé domky ukryté uprostřed banánovníků, takže je není vůbec vidět. Půda zde je velmi úrodná a stejně tak i podmínky pro pěstování všeho možného. Roste zde v podstatě vše společně - banány vedle kávy a čaje, pomerančů a kukuřice... Proto je tady taky půda velmi drahá. Tato bohatá úroda pro ně znamená dostatek jídla po celý rok, ale z částečného prodeje jen malý zisk na vše další potřebné.

Naopak Mahango, kde téměř žádné ovoce neroste, má výhodu v možnosti pěstování rýže, která je drahá a tedy se výhodně prodává. Její pěstování však vyžaduje opravdu tvrdou práci, což právě v tomto měsíci každý v Mahangu potvrdí.



Ve vesnici jsme narazili i na včelí úl, tak přikládám pro zajímavost fotografii. Také jsme viděli, jak se z cukrové třtiny vyrábí alkohol - nařízne se  a připevní se k ní trubice, kam odtéká tekutina. Další postup najdete v knížce, kterou napsal Chris :-).




Kisa

Ačkoliv v Kise slibovali, že za týden budou mít střechu na jedné budově nové školy hotovou, věděli jsme, že to nemůžou stihnout. Práce jim ale šla pěkně od ruky. Jen lešení z žebříků (můžete vidět na fotce) se mi zdálo poněkud nebezpečné. Oni vypadali ale v pohodě. Sešla se spousta mužů z vesnice, aby pomohli. Na vše dohlížel sám starosta s ředitelem školy. Kontrola přijela i zhora od člověka, se kterým jsme se minulý týden setkali v Tukuyu. Takže kontrola je důkladná.
I tady jsme se vydali se starostou i ředitelem školy navštívit vesnici. Setkali jsme se hlavně se starými lidmi, protože ostatní byli na poli. Mnoho z těchto starých lidí, pokud nemají rodinu,  jsou na tom vlastně stejně jako sirotci. Například stará paní.se kterou jsme se setkali (na fotce), má doma těžce nemocného manžela, ktreý jen leží a nemůže ani mluvit. Sama paní je už velmi slabá, takže práce na poli je pro ni velmi těžká. Jídlo ale musí obstarat, protože nemá žádnou rodinu. Na lékaře pro manžela však finance nemá. Rozhodně jí ale nechybí úsměv na tváři. Když jí Chris donesl alespoň cukr a mýdlo, vzala mačetu a darovala mu celý trs banánů. Připadalo mi to jako příběh z Bible o chudé vdově, která darovala vše, co měla. Na další banány bude čekat asi dva měsíce. Také jsme potkali faráře, který staví kostel, což znamená, že z dost velké dálky každý den přiváží na kole na místo stavby káman po kameni (spíše balvany).
Ve škole jsme pak odměnili nejlepší žáky z každého ročníku a převzali spoustu díků pro partnerskou školu v Ratíškovicích.

Cestou zpět jsme se ještě zastavili v Igogwe navštívit  dalšího podporovaného sirotka přes adopci na dálku - Loveness. To je přesný příklad pro změnu jména. Loveness neudělala závěrečnou zkoušku v sedmém ročníku a nyní chodí do školy pod jiným jménem. Do Mbey jsme se po velmi dlouhém dni vraceli v husté mlze.







Žádné komentáře:

Okomentovat